Deaflympiáda, MS v hokeji. Vieme my Slováci urobiť niečo správne?

Autor: Peter Rúfus | 4.3.2011 o 11:40 | Karma článku: 16,26 | Prečítané:  3506x

Tak a je to tu. O necelé dva mesiace sa začnú majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji na Slovensku. Celá pozornosť Európy a miestami aj celého sveta sa upriami na našu malú krajinku. Nie na Československo. Nie na Slovinsko. Ani na Rusko. Na Slovensko. Naučia sa, že sme samostatný štát, že hlavné mesto nie je Praha, ale Bratislava, že máme dvojkríž vo vlajke. Vlastne moment... Odkiaľ sa to dozvedia?

zdroj: cheezburger.comPoviem vám úprimne, hanba ma fackala z každej strany, keď sa prevalil škandál deaflympiády. A to som dovtedy ani nevedel, že nejaká taká lympiáda vôbec existuje. Začal som to sledovať a nestíhal sa čudovať, ako sa články a reportáže neustále aktualizovali. Nakoniec to dopadlo, ako to dopadlo a ja mám pred očami stále tú istú scénu. Ako niekto príde za reprezentáciami Ruska, Japonska atď. a oznámi im: "Sorry boys, nič nebude. Zajtra do desiatej uvoľnite izby."

Ak im to vôbec niekto oznámil...

Problematika deaflympiády bola medializovaná a rozoberaná z každej strany, k tomu sa už vracať nechcem. Čo ma však skutočne trápi, sú nadchádzajúce MS v hokeji. Úvodné buly má padnúť o menej ako dva mesiace a tu sa nič nedeje (som Bratislavčan, pozn.). Teda pardon, jazdí tu jedna pomaľovaná "osem-osma" a nejaká električka. A na Hviezdoslavovom námestí stojí ten kartónový pajác s odpočítavačom času. Ale to je všetko!

Nechcem pôsobiť povýšenecky, no chodím po svete a bol som na nejedných majstrovstvách sveta v hokeji alebo majstrovstvách Európy vo futbale, na veľa zápasoch Champions League a zopárkrát aj na finále. Uvádzam to kvôli úplnosti obrazu. Tam totiž ľudia tým žili! Z 50 okien na paneláku boli v 47 národné vlajky. Ľudia chodili pomaľovaní po meste, aj keď v ten deň nebol zápas. Na autách mali pripevnené vlajočky a symboly, oblečené mali dresy. Na námestiach boli fan-zóny, kde ľudia hrali futbal/hokej či už v nafukovacích mini-ihriskách, playstation-och alebo behali medzi stánkami s upomienkovými predmetmi. Nehovoriac o tom, že veľa z toho bolo zadarmo (u nás to bude nielenže nemysliteľné, ale naši "podnikavci" turistov ešte okradnú). V strede námestia bola trofej, s ktorou sa všetci fotili. Maskoty deťom rozdávali balóniky. Medzi električkovými koľajami bol nasadený anglický trávnik, na ulici dobrovoľníci rozdávali ľuďom minerálky, aby im neprišlo zle (u nás na to samozrejme nebudú peniaze, všetky šli totiž do "predraženého" štadióna a hotela pri ňom).

Ok, stačí, prenesme sa do reality (na Slovensko). Predstavujem si zahraničného fanúšika, ako príde na hlavnú stanicu a ovalí ho smrad (o prostredí ani nehovoriac). Ak sa tomu náhodou vyhne, čakajú ho bezdomovci. Ak prekusne aj to, vidím tie hordy obchodníkov ("More, nekúpiš voňafku? Pravý Déžo-dórant!"), taxikárov s predtočenými taxametrami, policajtov s vynikajúcou znalosťou anglického jazyka a našich ochotných spoluobčanov, ktorí vždy radi ukážu cestu.

Ale to je len jedna strana mince. Tú tu nechcem rozoberať, predsa je nás väčšina normálnych (pre dobro našej krajiny aspoň dúfam). Rád by som sa pozastavil nad organizačnou stránkou veci. Má ju pod palcom mesto? Slovenský zväz ľadového hokeja? Štát? A NIE JE TO JEDNO?

Prečo na pouličnom osvetlení nevisia vlajočky? Prečo pracovné čaty nedrhnú graffity na vlakovej a autobusovej stanici? Prečo Dopravný podnik Bratislava nekúpi reprezentatívne prepravné prostriedky? Prečo sa v centre nesadí zeleň? Kde je nejaká fan-zóna? Alebo kde bude? A kde sú informácie? Oficiálna stránka mesta k podujatiu v aspoň piatich jazykoch? Kontakty na inštitúcie v prípade núdze? Hej haló! Páni vedúci! Tu nejde o to na tom zarobiť! Ide o to sa zviditeľniť, aby zárobok prišiel v budúcnosti za vami! Čína má z olympiády obrovský dlh, ale dnes tam má zastúpenie skoro každý významný západný podnik a ľudia o tej krajine vedia oveľa viac! Prečo ste radšej tých 150 miliónov eur, ktoré ste zobrali našim školám a vede nedali na zviditeľnenie tohto podujatia? Aj 5% z tej sumy by bohato stačilo! A keď už chcete tak strašne šetriť, prečo neverbujete dobrovoľníkov, ako sa to robí pri každej významnej športovej udalosti v zahraničí? Dajte im kefu a Savo a oni tie múry vydrhnú! Ja osobne by som šiel. A ešte by som zlanáril aj kamarátov. Alebo aktivačné práce? Veď nezamestnaných je veľa. V najhoršom prípade zoberte pracovnú čatu z Leopoldova!

Len preboha, robte už niečo. Nestačí byť len široký a šťastný. Je mi z toho do plaču. Takúto príležitosť už možno nikdy mať nebudeme...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?