OTO - Galavečer, ako sa patrí. Po dlhej dobe tlieskam STV

Autor: Peter Rúfus | 14.3.2011 o 11:31 | (upravené 16.3.2011 o 22:24) Karma článku: 10,30 | Prečítané:  3168x

Celý večer, sediac v hľadisku, sa ma neustále zmocňovali pocity typu: "Toto má pod palcom STV? Stojí za tým vôbec nejaká telévízia z našej krajiny? Veď je to o tri triedy lepšie ako čokoľvek, čo tu bolo doteraz." A že v iných článkoch nájdete názory typu "prepadák a trapas"? No, skutočne neviem, či daní redaktori na tom predstavení boli. Lebo všetci okolo mňa mali opačný názor.

Skutočne. Sobotňajšia šou ďaleko predstihla všetky bývalé ročníky a galavečery podobného typu, Slávikov, či missky. Bola svižná, vtipná, inteligentná, nenútená, na úrovni (nad úrovňou). Ľudia sa srdečne smiali a tlieskali vtipným a často aj štipľavým narážkam. Človek nemal pocit, že sedí medzi štyrmi tábormi, ktoré v každodennej realite nad sebou škrípu zubami a snažia sa navzájom si kradnúť divákov. Všetci pôsobili ako jeden uvoľnený kolektív, smiali sa, rozprávali, potľapkávali sa po ramenách a srdečne si blahoželali. Ako vymenení.

Úvod začal priamym útokom na bránice. Boli to klipy v hlavnej úlohe s Mariánom Čekovským  v rôznych seriálových postavách, či už so Šeherezádou, v Paneláku, v posteli s Ďurianovou (toto je realita?) alebo s Vajdom (toto je realita!). Parodoval aj známe reklamy posledných dní a objavil sa v nich s inými známymi osobnosťami.

Moderátor večera nebol. Teda aspoň nie v pravom slova zmysle. Úvodné a záverečné slovo, ako aj malé hudobné vstupy medzi jednotlivými kategóriami mal na starosti Marián Čekovský. A že sa toho ujal zodpovedne, je slabé slovo. Napriek tomu, že je veľmi nadaným hudobníkom, odmoderoval svoje vstupy ako profesionál s niekoľkoročnými skúsenosťami. Bol uvoľnený, trúsil vtipy a poznámky na všetky strany. Na začiatku si ho mnohí zmýlili s Lukášom Latinákom, ale po tom, čo mu Marián zamával do publika, nastalo krátke ohromenie. Tí dvaja sa skutočne podobajú ako vajce vajcu (bratmmmm).

Všeobecne aj nápad rotujúcich moderátorov/odovzdávajúcich bol skvelý. Na pódiu sa menili rôzne dvojice s televíznej branže, častokrát pomiešané medzi jednotlivými televíziami alebo spoločne s hercami (ďalší dobrý nápad). Každá z nich mala svoj šarm a humor, ktorý v 90% prípadov pobavil, lebo bol jedinečný. Predsa len, jeden človek má jeden typ humoru, ale keď sú viacerí... Nechýbal ani zavýjajúci maskot nadchádzajúcich majstrovstiev sveta v hokeji, z ktorého sa vykľul Ady Hajdu. Členovia Partičky odmoderovali cenu pre víťaza vo svojom nezameniteľnom štýle alebo Marián Čekovský, keď spojil svoje vystúpenie s rozhovorom a lá "východňaré" s Mišom Hudákom. Skoro nikto im nerozumel, no zabávali sa všetci.

Lukáš Latinák vo všeobecnosti ovládol celý galavečer. Aj ako účinkujúci v rôznych upútavkách, ale aj ako oceňovaný umelec. Celkovo sa objavil na pódiu pre ocenených štyrikrát. Pri poslednom spomínanom ocenení sa neubránil slzám. Vyslúžil si dlhý a zaslúžený potlesk. Veľké ovácie s prívlastkom "standing" mala aj pani Emília Vášáryová, ktorú to rovnako dojalo.

Cenu za celoživotné dielo prišiel odovzdať sám minister kultúry pánovi Stanovi Dančiakovi, ktorý si vyslúžil dva razy "standing ovation", pričom pri oznámení jeho mena to trvalo uznanlivo dlho. Tak, ako sa na umelca jeho formátu a celoživotného prínosu pre slovenskú kultúru patrí. Len škoda, že to nevidel. Stála a tlieskala aj samotná pani premiérka. Pán Dančiak následne spustil nepripravený príhovor, pri ktorom sa pravidelne sálou ozývali salvy smiechu. Spomenul všetkých, od svojej manželky až po predavačku zeleniny Marišku v Trnávke. A keď mu do prejavu párkrát zasiahla manželka so slovami: "Stanenko, poďme už," prítomní sa smiali o to viac.

Podčiarknuté a spočítané, STV pripravila pre divákov galavečer, aký tu už dávno nebol. Na ničom sa nešetrilo, ako je v našej krajine zvykom, všetko bolo dotiahnuté do konca a aj pár malých kiksov bolo premenených na vtip. Možno je to novým vedením, možno je to následok zlúčenia s rozhlasom. Réžiu mala na starosti Katarína Ďurovičová, scenáristami boli Adriana Kronerová a Dano Dangl. Afterpárty sa niesla v podobnom duchu ako celý večer. Ľudia boli príjemní a rozdávali úsmevy na všetky strany.

V iných článkoch sa píše síce o tom, že to bol večer plný trapasov, ale televízne kamery nie sú schopné poňať celú situáciu a dodatočne ju vysvetliť. Napríklad pani Vášáryová nebola pri vyhlásení prítomná a kamera ju hľadala márne, lebo mala predstavenie. Ale to, že o pár minút následne na to prišla upravená a s úsmevom, sa už nespomenie. Atmosféra je tiež vec, ktorá je iba na danom mieste. Samozrejme sa to nedalo porovnávať s americkými Oscarmi, ale s ohľadom na Slovensko to bolo veľmi, ale veľmi nadpriemerné predstavenie. Slovenská televízia možno po dlhej dobe vstáva z prachu. Dúfajme, že nám v budúcnosti prinesie inteligentnejšiu zábavu, ako v súčasnosti jej dve komerčné kolegyne.

Prehľad víťazov a víťaziek ankety OTO 2010:

Osobnosť TV spravodajstva: Lucia Barmošová (TV JOJ)

Osobnosť TV športu: Peter Varinský (TV Markíza)

Osobnosť TV publicistiky: Patrik Herman (Lampáreň - TV Markíza)

Moderátor/ka zábavných programov: Adela Banášová (Česko Slovenská SuperStar - TV Markíza)

Speváčka: Jana Kirschner

Spevák: Mário "Kuly" Kollár

Herečka v komediálnom žánri: Petra Polnišová

Herečka v dramatickom žánri: Emília Vášáryová

Herec v komediálnom žánri: Lukáš Latinák

Herec v dramatickom žánri: Ján Koleník

Seriál roka: Profesionáli (TV JOJ)

Zábavný program roka: Partička (TV Markíza)

Program roka: Česko Slovensko má talent (TV JOJ)

Absolútny OTO: Lukáš Latinák

Cena týždenníka Život a novinárska cena: Peter Bielik (Téma dňa – TA3)

(pozn. 17.04 - oprava, v úvodných klipoch neúčinkoval Lukáš Latinák ale Marián Čekovský, tak ako v rozhovore s Michalom Hudákom)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?